19 marca o godz. 19.00 w krakowskim klubie Betel przy placu Szczepańskim 3, odbędzie się VI w tej edycji Salon Naukowy Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poprowadzą go młodzi naukowcy starej, krakowskiej uczelni.

Salon Naukowy to inicjatywa Towarzystwa Doktorantów UJ mająca na celu popularyzację badań młodych naukowców szerokiej publiczności, a także kształtowanie umiejętności wystąpień publicznych oraz rozwijanie dyskusji nad zagadnieniami z wielu dyscyplin badawczych. Prelegentami Salonu są doktoranci UJ, a audytorium osoby zainteresowane najnowszymi osiągnięciami współczesnej nauki, zatem wstęp jest dla wszystkich otwarty.

Podczas marcowego Salonu Naukowego prelekcje wygłoszą: Tomasz Baran z Wydziału Chemii UJ pt. O sztucznym drzewie, słońcu i samolotach. Czyli czym jest sztuczna fotosynteza; Martyna Chwal z Wydziału Lekarskiego - Collegium Medicum UJ pt. Drop-out w terapii systemowej z perspektywy rodziny, czyli dlaczego pacjenci uciekają z terapii? I to nie tylko psychoterapeutom; Katarzyna Maniak z Wydziału Historycznego pt. Prawo do obiektu – "rzecz" w kolekcji i ekspozycji muzeum.
 

Wyboru najlepszego referatu miesiąca dokonują słuchacze, poprzez wypełnienie anonimowej ankiety oceniającej przystępność przedstawionej tematyki, zawartość merytoryczną oraz sposób jej przedstawienia.

 

Podczas każdego ze cyklicznych spotkań Salonu Naukowego prezentowane są 3 referaty, spośród których publiczność wybiera najlepszą prezentację popularnonaukową.  Za to wyróżnienie zostanie przyznana na zakup literatury naukowej nagroda finansowa w wysokości 250 zł. Ponadto jej laureat będzie mógł ubiegać się o tytuł referatu roku oraz związaną z tym kolejną wygraną w wysokości 2000 zł na prowadzenie badań naukowych. Patronat nad przedsięwzięciem objął prof. dr hab. Andrzej Mania, Prorektor UJ.

Podczas ostatniego Salonu Naukowego publiczność mogła wysłuchać referatów Joanny Filipowskiej z Wydziału Lekarskiego, CM UJ, pt. Kiedy komórka musi umrzeć, czyli o apoptozie słów kilka oraz Karoliny Seweryn z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ pt. Candida-wróg u bram.

Na uwagę zasługiwała również prelekcja pt. Różnice w postawach rodzicielskich i komunikacji małżeńskiej między rodzicami dzieci zdrowych a rodzicami dzieci chorych na cukrzycę typu 1, którą wygłosiła Katarzyna Cyranka.

„Z przeprowadzonych przeze mnie badań wynika, że matki chorych dzieci wykazują bardziej ochronną wobec nich postawę jednocześnie okazując im mniejszą akceptację, odznaczają się też większą niekonsekwencją w stosunku do obciążonego zdrowotnie potomstwa niż pozostali rodzice. Ojcowie dzieci z cukrzycą w mniejszym stopniu niż ojcowie dzieci zdrowych akceptują je, ale za to wykazują wobec nich większą autonomię. Matki dzieci z cukrzycą oceniają swoich mężów jako będących znacząco mniej wspierających i zaangażowanych w związek małżeński niż matki dzieci zdrowych.Ojcowie chorych dzieci w ocenie własnej okazują swoim żonom mniej wsparcia niż ojcowie dzieci zdrowych. To tylko fragment wyników badań, które są cenną wskazówką w codziennej pracy dla zapewniania naszym pacjentom i ich rodzinom najlepszych warunków dla prowadzenia leczenia". Wyniki przedstawionych badań zostały zawarte w artykułach naukowych złożonych do publikacji w Psychiatrii Polskiej (prace zbiorowe Cyranka K., Rutkowski K., Krok D., Król J.) i Psychoterapii (Cyranka K.)

Katarzyna Cyranka jest doktorantką w Katedrze Psychoterapii, na Wydziale Lekarskim, CM UJ. Ukończyła studia magisterskie z psychologii, nauk o rodzinie i filologii angielskiej. Jest dwukrotną stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, została także wyróżniona w wielu konkursach, min. Studencki Nobel 2009, Primus Inter Pares 2008. Przez trzy lata przewodniczyła Kołu Naukowemu Studentów Nauk o Rodzinie UO, współorganizowała Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Rodzinie. Jest autorką i współautorką publikacji z zakresu psychologii zdrowia. Odbyła liczne szkolenia i staże zawodowe, aktywnie uczestniczyła w ogólnopolskich konferencjach naukowych. Jest członkiem Towarzystwa Doktorantów w Zespole do spraw Collegium Medicum. Pracuje z pacjentami z zaburzeniami nerwicowymi i zaburzeniami osobowości.