Pobierz plik Word |  Pobierz PDF

Dwoje doktorantów z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Monika Koperska i Tomasz Wróbel zakwalifikowało się do finału polskiej edycji FameLabu, konkursu na naukowego idola.

 

3 marca w Centrum Nauki Kopernik odbyły się półfinały konkursu, w których udział wzięło 25 przedstawicieli nauk ścisłych z całego kraju. Znakomicie zaprezentowali się młodzi chemicy z najstarszej polskiej uczelni, zapewniając sobie miejsca w finale, który odbędzie się 19 maja. Wtedy poznamy nazwisko pierwszego polskiego naukowego idola. Wygra on 30 tys. złotych i będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. Zmagania naukowców prowadził Janusz Weiss – specjalista od spraw nietypowych.

Monika Koperska za cel prezentacji postawiła sobie (jak sama to najlepiej określa): „otworzenie ludziom oczu" czyli wytłumaczenie w jaki sposób widzimy otaczający nas świat. Ilustrując swoją wypowiedź przykładami, opowiedziała jak wyglądałoby otoczenie widziane przez ludzi w podczerwieni czy promieniach Rentgena. Na koniec w kilku zdaniach wytłumaczyła, że woda (z której zbudowane jest nasze oko), to nie tylko życiodajna ciecz, ale i filtr dla naszej rzeczywistości i to dlatego widzimy w zakresie zwanym widzialnym. Monika jest doktorantką na Wydziale Chemii UJ. Jej pasją jest chemia konserwatorska, czyli ten jej obszar, który dba o zachowanie najcenniejszych skarbów dziedzictwa kulturowego. Jest autorką licznych publikacji naukowych oraz aktywnie działa w organizacjach zrzeszających chemików. W 2009 roku jako  absolwentka programu Erasmus Mundus "Advanced Spectroscopy in Chemistry" otrzymała podwójny dyplom magisterski Kraków-Lille. Aktualnie pełni funkcję prezesa Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tomasz Wróbel zabrał nas w świat molekuł. Jak twierdzi, mamy z nimi wspólnego więcej, niż nam się wydaje. Ludzie, słysząc ulubioną muzykę, często tańczą. Molekuły również, z tym że dla nich muzyką jest światło. Zmieniając gatunki muzyki, podrywamy do tańca coraz to nowe osoby, zależnie od ich gustu. Zmieniając częstotliwość światła wprawiamy w określony ruch wybrane molekuły. Dzięki temu, że wiemy jak zareagują, możemy np.  bezinwazyjnie badać poziom cukru we krwi u chorych na cukrzycę, czy… zdalnie wyłapywać pijanych kierowców. Tomek jest doktorantem na Wydziale Chemii UJ oraz uczestnikiem anglojęzycznych studiów doktoranckich „Society-Environment-Technology". Interesuje się wszystkimi technikami wykorzystującymi spektroskopię czyli tak obrazowo opisaną metodę badawczą. Pracuje w nowo utworzonej jednostce UJ – JCET (Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków). Jest absolwentem programu Erasmus Mundus "Advanced Spectroscopy in Chemistry" i otrzymał podwójny dyplom magisterski Kraków-Lille w 2010 roku.

Obie prezentacje można zobaczyć na: www.famelab.org.pl/finalisci.html. FameLab to impreza zapoczątkowana w 2004 roku podczas Cheltenham Science Festival, która stała się jednym z wiodących, światowych konkursów popularyzujących naukę. Mogą w nim startować naukowcy, których pasją jest upowszechnianie ich dyscypliny. W trzyminutowej prezentacji mają za zadanie przystępnie i z humorem opowiedzieć o konkretnym zagadnieniu naukowym w taki sposób, by zaciekawić, a jednocześnie przybliżyć publiczności wybraną dziedzinę nauki. Dzięki partnerstwu z British Council ustanowionym w 2007 roku, FameLab stał się globalny i obecnie, ciesząc się ogromną popularnością, jest organizowany w 20 krajach na całym świecie.