Plik Word Plik PDF

Doktoranci Uniwersytetu Jagiellońskiego - Monika Koperska i Tomasz Wróbel znaleźli się pośród 25 naukowców, którzy wezmą udział w półfinale Famelabu – pierwszej polskiej edycji konkursu na naukowego idola.

FameLab to impreza zapoczątkowana w 2004 roku podczas Cheltenham Science Festival, która stała się jednym z wiodących, światowych konkursów popularyzujących naukę. Mogą w nim startować naukowcy, których pasją jest upowszechnianie ich dyscypliny. W trzyminutowej prezentacji mają za zadanie przystępnie i z humorem opowiedzieć o konkretnym zagadnieniu naukowym w taki sposób, by zaciekawić, a jednocześnie przybliżyć publiczności wybraną dziedzinę nauki. Dzięki partnerstwu z British Council ustanowionym w 2007 roku, FameLab stał się globalny i obecnie, ciesząc się ogromną popularnością, jest organizowany w 20 krajach na całym świecie.

Monika Koperska jest doktorantką na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.Zajmuje się chemią konserwatorską, czyli tym jej obszarem, który za cel swoich prac i badań bierze konserwację i prezerwację szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego od dzieł sztuki po książki. Jest absolwentką programu Erasmus Mundus "Advanced Spectroscopy in Chemistry" i w 2010 roku otrzymała podwójny dyplom magisterski Kraków-Lille. Napisała liczne prace naukowe dotyczące m. in. trwałości i degradacji jedwabiu. Była wiceprezesem Koła Naukowego Chemików Uniwersytetu Jagiellońskiego i wiceprezesem Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Aktualnie pełni funkcję prezesa Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tomasz Wróbel jest doktorantem na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje również w nowo utworzonej jednostce UJ – JCET (Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics). Tematem jego studiów doktoranckich jest obrazowanie tkanek zwierzęcych, a w szczególności śródbłonka, którego dysfunkcja jest powiązana z takimi chorobami cywilizacyjnymi jak miażdżyca oraz cukrzyca. Interesuje się wszystkimi technikami spektroskopowymi, ze szczególnym wskazaniem na spektroskopie oscylacyjne i obrazowanie, a dodatkowo zgłębia również zaawansowane metody analizy danych -  chemometrię. Jest absolwentem programu Erasmus Mundus "Advanced Spectroscopy in Chemistry" i otrzymał podwójny dyplom magisterski Kraków-Lille w 2010 roku. Był Przewodniczącym Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Wydziału Chemii UJ oraz aktywnym członkiem Naukowego Koła Chemików UJ.

 

3 marca w Centrum Nauki Kopernik jury wyłoni 10 finalistów. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na stronie www.famelab.org.pl. Półfinały poprowadzi Janusz Weiss – dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny. Specjalista od spraw nietypowych.

19 maja odbędzie się finał. Wtedy poznamy nazwisko pierwszego polskiego naukowego idola, który wygra 30 tys. złotych i będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.